5 Aralık 2014 Cuma

Yeşil kaban 2. Aşama

Merhabalar. Bugün yeşil kabanımdaki 2. Aşamayı paylaşmayı istiyorum. Klapalar, yaka,cepler telalandı. Aslında ön bedenlerin de telalanması gerekir, ama benim kumaşım kalın bir kaşe olduğu için bu sefer ön bedenleri telalamadım.
 Bu işlemden sonra yaka, cep, klapa gibi iki parça dikilip çevrilen parçalarda köşelere dikkat etmemiz gerekiyor. Köşeyi verev olarak kesmezsek çevirdiğimizde net bir görüntü sağlayamayız.

Yuvarlak dönüşü olan parçalarda ise köşelerin fazla payı kesildikten sonra çıtlar atmalıyız.


 Kolları yeni yerlerine takıp iğneledim.

Yaka ve klapalarda hazırlayıp, makineleri çektim,, bedene taktım, provasını tamamladım.Ceplerin yerlerini ayarladım. Burada belirtmem gereken bir detay daha var. Klapayı çevirdikten sonra yakanın bedene doğru düştüğü yere kadar klapanın kenarını 1-2 mm.kabanın içine doğru çevirerek teğelliyoruz.


Yakaya gelince tam tersi bedene doğru kenarlar 1-2 mm çevirerek teğelliyoruz ve ütüsünü yapıyoruz.


Kabanın görüntüsünü düzgün olduğuna eminiz. Kolları, cepleri, yakayı, kol boyunu, kabanın boyunuda aldıktan sonra astarlamaya geçebiliriz. Tabi her makine dikişinden sonra, payları düzeltmeyi, payları açarak ütülemeyi unutmuyoruz. Ne demişler: Terzinin dikiş kötü, ama dikiş gösteren ÜTÜ.

Mutlu hafta sonları, sevgiyle kalın.

6 yorum:

 1. Bitmiş halini merakla bekliyorum:))

  YanıtlaSil
 2. Kısmetse yarın , en geç pazar günü bitmiş halini yayınlayacağım Türkan hanımcığım.

  YanıtlaSil
 3. Ustunuzde gormeyi sabirsizlikla bekliyorum..

  YanıtlaSil
 4. Az kaldı Leylacığım bitirmek için çabalıyorum.

  YanıtlaSil
 5. Ben de bekliyorum, bitmistir herhalde?

  YanıtlaSil
 6. Bitti Meri hanım bugün kısmetse yayınlayacağım. Aslında Cumartesi günü bitirmiştim ama bilgisayarımızın azizliğine uğradık. O yüzden yayınlayamadım

  YanıtlaSil

Yorumunuz Başarıyla Alınmıştır.